לייזר SLT: מהי מטרת הטיפול - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

לייזר SLT: מהי מטרת הטיפול

לייזר ה- SLT (קיצור של: Selective Laser Trabeculotomy) הינו סוג לייזר יחסית חדש שמאפשר הורדת לחץ תוך-עיני באמצעות טיפול חד-פעמי הנמשך כרבע-שעה. טיפול לייזר זה מבוצע במטרה להוריד את הלחץ התוך עיני, ומצטרף לאפשרויות הטיפול הנוספות בגלאוקומה הכוללות טיפות עיניים וניתוחים.

הדרך בה טיפול לייזר זה משפיע קשורה לשיפור הניקוז, יציאה של הנוזל התוך-עיני מהעין החוצה. אם ננסה לדמות את העין לכיור שהברז בו פתוח כל הזמן בטפטוף איטי, בזרם קבוע שכמעט ואינו משתנה עם הזמן, הרי כמות המים שתצטבר בכיור תהיה קשורה בראש ובראשונה ביכולת של פתח הניקוז של הכיור לנקז את עודף הנוזל שמצטבר בכיור. כמו בכיור, גם בעין קיים "טפטוף" איטי המכניס נוזל לעין, ולעומתו יציאה איטית של הנוזל דרך פתחי ניקוז. בניגוד לכיור שיכול 'לעלות על גדותיו' הרי כל תוספת נוזל שאינו מצליח להתנקז החוצה יגרום לעליית לחץ משמעותית בתוך העין. פתחי הניקוז שבעין, כמו כל פתחי ניקוז באשר הם, עלולים להיסתם עם השנים, והזרימה דרכם תהפוך בהדרגה איטית יותר ויותר. זהו המצב בעין, כאשר אזורי הניקוז מהעין החוצה עלולים להיסתם בהדרגה עם השנים, בפרט מעל גיל 40 ובמיוחד באנשים שלהם נטייה לפתח גלאוקומה.

מחלת הגלאוקומה, אם כן, מוסברת על-ידי סתימה חלקית (או לעיתים מלאה) של פתחי הניקוז המובילים נוזלים מהעין החוצה. לכן, באותם אנשים שבהם מתפתחת גלאוקומה, נוכל למצוא עליות של הלחץ התוך-עיני כבר בגלאי 40-50, ובשכיחות הולכת ועולה עם הגיל, כך שאחוז חולי הגלאוקומה יגדל ככל שנבדוק אוכלוסיות מבוגרות יותר. אנשים שמאובחנים כחולי גלאוקומה מטופלים בטיפות עיניים שמטרתן להחליש את הפרשת (יצירת) הנוזל לתוך העין, ומצד שני מגדילים את ניקוז הנוזל החוצה.

טיפול הלייזר לגלאוקומה הנקרא SLT משפר את יכולת פתחי הניקוז להזרים נוזל החוצה מהעין או במילים אחרות פותח ('מנקה') את פתחי הניקוז ומשפר את תפקודם כך שלעין יש כעת אפשרות לשחרר יותר נוזלים החוצה וכתוצאה מכך הלחץ בתוך העין יופחת. הלייזר, בניגוד לטיפות-עיניים, מבוצע באופן חד פעמי. זאת אומרת שאם היום עברת טיפול לייזר ההשפעה שלו תימשך מספר שנים – בדרך כלל מדובר על 5 שנים בממוצע. חלק מהחולים ייהנו מהשפעת הלייזר לטווח מעט ארוך יותר וחלקם לטווח מעט קצר יותר. לעומת הלייזר, אם ניקח את טיפות העיניים היום, מכיוון שהשפעתן קצרה (8 או 12 שעות) או מקסימום 24 שעות (לאותן טיפות הנלקחות רק פעם ביום), יהיה צורך לקחת את הטיפות בקביעות במשך כל יום בשנה, שהרי אם תופסק לקיחתן, יאבד האפקט תוך יממה אחת לכל היותר.

לסיכום, אם כן, מטרתו של טיפול הלייזר היא להפחית את הלחץ התוך-עיני באמצעות שיפור הניקוז של הנוזל מתוך העין החוצה. הלייזר מבצע זאת על-ידי יצירת שינויים קבועים בפתחי הניקוז של העין. כתוצאה מכך יש כעת לעין אפשרות טובה יותר לשמור על לחצים נמוכים יותר לאורך שנים רבות. חשוב לציין כי טיפול לייזר זה הינו הרבה יותר עדין ובעל מיעוט של תופעות לוואי לעומת ניתוחים, ואפילו לעומת טיפולי לייזר אחרים המבוצעים ברפואת עיניים. במילים אחרות, נדיר מאוד שחולה שעבר טיפול לייזר מסוג SLT יחוש תופעת לוואי שתפריע לחיים היומיומיים שלו לאחר הטיפול.

ההסבר על טיפול לייזר מסוג SLT לגלאוקומה ממשיך בדפים הבאים:

מהלך הטיפול והשוואתו לטיפולי לייזר אחרים

היתרונות הצפויים של טיפול הלייזר מסוג SLT

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית