האם ניתוח קטרקט כואב - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

האם ניתוח קטרקט כואב

שתי שאלות שכיחות שאני נשאל על-ידי מטופלים הזקוקים לניתוח קטרקט הן: האם הניתוח כואב והאם הניתוח מסוכן. לגבי השאלה השנייה, כתבתי פרק באתר שבו תוכלו ללמוד על הסיכונים והסיבוכים של ניתוחי קטרקט. לגבי השאלה הראשונה, 'האם הניתוח כואב', תשובתי היא כי במהלך הניתוח אכן מרגישים את המנתח עובד ולעיתים ניתן גם לחוש בנגיעה, דקירה קלה או אי נוחות, אבל באופן כללי הניתוח הרבה פחות כואב ממה שחושבים, ורוב החולים שעוברים את הניתוח מספרים ש- 'השד הרבה פחות נורא' ממה שחששו.

הניתוח עצמו מתבצע בשכיבה, כאשר החולה שוכב על הגב ומסתכל כלפי מעלה לכיוון התקרה. מיקרוסקופ עם אור יחסית חזק מאיר לתוך העין והרופא מבצע את הניתוח בעדינות מרבית במשך כ-20-30 דקות. למתעניינים, ניתן לראות כיצד נראה חדר-ניתוח עיניים.

ההרדמה לניתוח הינה הרדמה מקומית בעזרת טיפות. כלומר, לא נדרשת הרדמה כללית לניתוח קטרקט ואפילו אין צורך בהרדמה באמצעות זריקה. טיפות האלחוש מרדימות את העין לצורך הניתוח ובמידה והמנותח חש אי נוחות משמעותית ניתן במהלך הניתוח לבקש מהמנתח להוסיף עוד קצת הרדמה. ניתוחי קטרקט מתבצעים בהרדמה מקומית, כך שהפציינט ער לחלוטין ויכול לשמוע את הרופא המנתח משוחח עם צוות חדר-ניתוח. המנתח עשוי להשמיע מוזיקה שקטה ונעימה במהלך הניתוח ולרוב משך הזמן של הניתוח יחלוף למנותח מהר יותר מכפי שחשב. לעיתים רחוקות חולים שלי חשים יותר מכאב קל ואז הם מבקשים ממני לעצור את הניתוח לרגע ולהוסיף עוד קצת הרדמה, דבר שניתן לעשות בקלות רבה ואינו מעכב או פוגם ברציפות הניתוח.

לסיכום, ניתוח הקטרקט מורגש, ולעיתים עלולה להיות דקירה או אי נוחות, אבל באופן כללי זהו טיפול הרבה פחות כואב ממה שהייתם חושבים. בהשוואה למשהו שרובכם מכירים- ניתוח קטרקט כואב הרבה פחות מטיפול שיניים שגרתי. חשוב לציין שגם אם חשים מעט כאב בניתוח, אותו כאב חולף מיד כאשר מפסיק המנתח את הפעולה ובסוף הניתוח לא נשאר זכר לאותו כאב. אם זאת, לאחר סיום הניתוח עלולה להיות תחושת אי נוחות קלה, תחושת חול בעיניים, הרגשת גוף זר ולעיתים מעט צריבה בעיניים. תחושות אלו עלולות ללוות את המטופל יום או יומיים ולעיתים עד כשבוע לאחר הניתוח, אולם זוהי לרוב תחושה שניתן בקלות להתעלם ממנה. עבור אותם חולים שקשה להם בתקופת זמן זאת מומלץ כי ייקחו בערב שלאחר הניתוח אקמול, אופטלגין, או כדור שינה שיעזור להם להירדם לפי ראות עיניהם.

שיהיה לכם בהצלחה, ושהניתוח אכן יעבור בשלום.

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית