מדוע יש צורך בהרחבת אישונים בבדיקת עיניים - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

מדוע יש צורך בהרחבת אישונים בבדיקת עיניים

כל מי שעבר בדיקת עיניים יסודית, זוכר ודאי את אי הנוחות הכרוכה בהרחבת אישונים. אי נוחות הכוללת טשטוש, המתנה של כעשרים דקות עד חצי שעה השוברת את מהלך הבדיקה, והנחוצה לשם הרחבה מספקת של האישונים. שים לב כי גם לרופא העיניים מהווה הפסקה זו "טרחה" מכיוון שרצף הבדיקה מופסק והחולים נכנסים ויוצאים מחדר הבדיקה פעמיים.

אולם, עיקר ההפרעה לחולה הנגרמת בשל הרחבת האישונים קשורה לפרק הזמן הממושך, של מספר שעות (בין שעתיים-שלש ואפילו 4-6 שעות ויותר), הלוקח עד חזרתו של האישון לגודלו המקורי. רוב הנבדקים יקומו למחרת הבדיקה עם אישונים רגילים לחלוטין, אולם לעיתים נדירות השפעת ההרחבה יכולה להמשיך אפילו עד הבוקר שלמחרת הבדיקה.

במהלך זמן זה הראייה מטושטשת (במיוחד לקריאה) וקיים לרוב סנוור באור חזק. מדוע, אם כך, מתעקש רופא העיניים להרחיב את האישונים? התשובה היא כי הרחבת האישון מאפשרת לבדוק את תוך העין, הכולל את העדשה, הרשתית ועצב הראייה. חלקי עין אלו נמצאים מאחורי הקשתית (החלק של העין שנותן את הצבע) ורק אחרי הרחבת האישון מתאפשר לרופא לבדוק בנוחות וביסודיות את חלקי העין הפנימיים. במרפאתי אני נוהג להרחיב אישונים במידת הצורך בביקור הראשון, ואילו בביקורים חוזרים אין לרוב צורך בהרחבת האישון בכל ביקור, אלא אחת למספר ביקורים.

לחצו כאן: למידע נוסף על הבדיקות שעוברים לפני ניתוח קטרקט:
לחצו כאן: אילו בדיקות יבצע רופא העיניים לחולה עם גלאוקומה?

 

תמונת העין- אישון צר

אישון רגיל

תמונת העין- אישון בינוני

אישון שהחל להתרחב

תמונת העין- אישון רחב

אישון חצי מורחב

תמונת העין- אישון מורחב מאוד

אישון מורחב מאוד

 

 

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית