אילו בדיקות עוברים לפני ניתוח קטרקט - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

אילו בדיקות עוברים לפני ניתוח קטרקט

לוח סנלן המשמש לבדיקת חדות הראיה (בדיקת עיניים)מטופלים הפונים אליי בתלונה של ירידה בראיה עוברים במרפאתי סדרת בדיקות מקיפה במטרה לאבחן ביסודיות את הסיבה לירידה בראיה. קיימות סיבות אפשריות רבות כגון קטרקט, דימום בעין, מחלת רשתית, גלאוקומה, מחלת קרנית, דלקת תוך-עינית ומחלות עיניים רבות אחרות. אם בבדיקה יתברר כי הסיבה לטשטוש הראיה היא קטרקט אסביר לחולה מהן האופציות העומדות לרשותנו כדי לשפר את הראיה.
במהלך הביקור ניתן יהיה להחליט האם הקטרקט "בשל" לניתוח. מאחר ובדרך כלל לא מדובר בניתוח דחוף, ובמידה והמטופל סבור כי הפרעת הראיה אינה פוגעת באיכות החיים שלו או שאינו מעוניין לבצע את הניתוח מסיבות אחרות, ניתן לחכות מספר חודשים עד לביצוע ניתוח הקטרקט. מצד שני, חשוב שהחולה ידע כי הראיה בעין תמשיך להיחלש בהדרגה, ואילו הניתוח יכול ברוב הגדול של המקרים לשפר את הראייה באופן משמעותי. במידה והוחלט כי העין מוכנה לניתוח, יקבע מועד ניתוח לשיפור חדות ראייה, והמטופל יופנה למספר בדיקות במטרה להכינו לקראת הניתוח בצורה הטובה ביותר.

 

פרופ' איתן בלומנטל בודק מטופל

בדיקת העין מבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא 'מנורת-סדק' שהינו מעין מיקרוסקופ המאפשר לראות בהגדלה עצומה את חלקי העין

עין בריאה עם אישון מורחב מאוד

במהלך בדיקת עיניים במרפאה מורחב האישון לצורך בדיקת העדשה, הזגוגית, והרשתית שהינם החלקים הפנימיים יותר שבעין

 
נוסף לבדיקת עיניים יסודית (אשר קרוב לוודאי כבר בוצעה) הוא עשוי להיות מופנה לבדיקות נוספות כגון בדיקת דם ואק"ג. חשוב לציין כי הרוב המוחלט של המטופלים יעברו את הניתוח תחת הרדמה מקומית שכן הניתוח אינו כרוך בכאב משמעותי ולכן ניתן וכדאי לחסוך את הסיכונים ואי-הנוחות המלווים הרדמה כללית. רק מיעוט קטן מהמטופלים (בד"כ צעירים מתחת גיל 18, ובפרט ילדים ותינוקות) ינותחו תחת הרדמה כללית.

 

לקראת ניתוח קטרקט יבוצעו מספר בדיקות כגון מדידת העין לצורך התאמת חוזק העדשה שתושתל, כדי להבטיח שהעדשה שתושתל בניתוח תהיה מתאימה ככל האפשר לעין המנותחת.

 

אופתלמוסקופ ישיר המשמש לבדיקת הרשתית ועצב הראיה

מכשיר המשמש להתבוננות על הרשתית ועצב הראיה, הנקרא: 'אופתלמוסקופ ישיר'

מכשיר לבדיקת לחץ תוך-עיני הנקרא טונומטר

טונומטר המשמש למדידת הלחץ התןך-עיני

מקרן המשמש את רופא העיניים לבדיקת חדות ראיה

פרוז'קטור המקרין על הקיר את טבלת המספרים המשמשת לבדיקת חדות הראיה

העיניות של מכשיר מנורת-סדק- המשמש לבדיקת העין

חלק ממכשיר הנקרא מנורת-סדק המשמש לבדיקת החלקים הקדמיים של העין, כגון: הקרנית, הזווית והעדשה

 

 

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית