קטרקט- האם מדובר בניתוח קשה - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

קטרקט- האם מדובר בניתוח קשה

ניתוח קטרקט- בשיטה החדשה לעומת הישנה - איור

חולים רבים שואלים את רופא העיניים שלהם אם מדובר בניתוח קשה. התשובה היא: "תלוי עבור מי". עבור הרופא המנתח זהו ניתוח עדין ומדויק הדורש ריכוז רב וניסיון, ולעומת זאת עבור החולה הניתוח פשוט למדי. המטופל שוכב על מיטת חדר-הניתוח ומחובר למוניטור הבודק את קצב הלב, הוא מקבל אספקת חמצן ופניו מכוסים בכיסוי המבטיח את סטריליות הניתוח. לאחר מכן מבוצעת הרדמה מקומית, למעט באותם מקרים נדירים בהם נדרשת הרדמה כללית. לאחר ההרדמה המקומית המנותח אינו חש בכאב או באי נוחות משמעותית. במהלך הניתוח רואה המנותח את אור המיקרוסקופ, ויתכן גם כי ירגיש מדי פעם תחושת אי-נוחות קלה בעין ואז יש באפשרותו להסב את תשומת לבו של הרופא המנתח לכך. המנותח יכול גם לשמוע את השיחה המתנהלת בין המנתח לבין אחיות חדר-הניתוח ועוזריו. במהלך הניתוח יתכן ויתבקש להפנות מעט את המבט או את הראש לכיוון מסוים. רצוי כי המנותח לא יזוז במהלך הניתוח, אולם אינו צריך לחשוש מתנועות לא רצוניות קלות, או ממצמוץ, מאחר ואלה נמצאות לרוב תחת שליטת הרופא המנתח.

מנתח עיניים - מבט מהצד, במהלך ניתוח קטרקטהמנתח מתחיל את הניתוח בניקוי העין בחומר חיטוי סטרילי. לאחר שווידא כי השדה הניתוחי נקי, מכסה הרופא את העין בכיסוי דביק וסטרילי ומכין את מכשירי הניתוח המיוחדים לניתוחי עיניים (מכשירים אלה הם מכשירי הניתוח העדינים ביותר הקיימים). במהלך הניתוח הנעשה תחת מיקרוסקופ, תבוצע הוצאת העדשה באופן מבוקר, לרוב באמצעות מכשיר הפועל באמצעות אנרגיית אולטרה-סאונד. לאחר הוצאת כל שאריות הקטרקט העכור משתיל המנתח עדשה תוך-עינית, לרוב עדשה מתקפלת, דבר המאפשר להשתיל את העדשה דרך פתח קטן יחסית. לאחר הניתוח לשיפור חדות הראייה המנותח יוצא מן החדר לחדר ההתאוששות ולאחר מנוחה משוחרר לביתו, או לחילופין, נשאר לשהות לילה אחד בבית החולים.

 

ניתוח קטרקט- בשיטה החדשה לעומת הישנה - איורחולים רבים תוהים מה עליהם לעשות לפני הניתוח כדי להגדיל את הסיכוי להצלחתו וכיצד עליהם להתכונן לניתוח. התשובה לכך היא פשוטה: על החולה להמשיך באורח חייו הרגיל לרבות אכילה, שינה וכדומה. לגבי נטילת תרופות למחלות אחרות מהן סובל המטופל, עליו להמשיך וליטול את התרופות כפי שעשה עד כה.

לאחר הניתוח לתיקון הקטרקט ישנם חולים המעוניינים לחזור לעבודתם מוקדם ככל האפשר. כאשר מדובר בעבודה משרדית עשוי הרופא להתיר למנותח לחזור לעבודתו כבר כעבור מספר ימים עד שבוע. לא כן כאשר מדובר בעבודות הכרוכות במאמץ פיסי או בתנאים פחות נקיים, הנעשות מחוץ למשרד, כגון חקלאות ובנין. בדרך כלל ימליץ הרופא לכל החולים ליטול מספר ימי חופשה לאחר הניתוח כדי לנוח היטב (וגם כדי ליהנות מחברת בני משפחה וידידים).

צילום בחדר ניתוח עיניים המראה מנתח ועוזר-מנתח במהלך ניתוח קטרקט

רופא מנתח (משמאל) במהלך ניתוח קטרקט. מימינו רופא עוזר המגיש את מכשירי הניתוח למנתח

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית