טיפולי לייזר לגלאוקומה - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

טיפולי לייזר לגלאוקומה

קיימים ניתוחי לייזר שונים לטיפול בגלאוקומה. לסוגי גלאוקומה שונים מותאמים סוגים שונים של טיפולי לייזר.

בגלאוקומה של זווית פתוחה טיפול הלייזר הנקרא טרבקולופלסטי (trabeculoplasty) נועד להגביר את ניקוז הנוזל מהעין על ידי שיפור תפקוד פתחי הניקוז, וכתוצאה מכך ניתן להפחית את הלחץ התוך-עיני. הטיפול מבוצע במרפאת העיניים ונמשך לרוב כ- 15-20 דקות. כשעה לאחר הטיפול ניתן, לרוב, לשוב הביתה (אין צורך באשפוז או בשהייה ממושכת במרפאה). לאחר טיפול הלייזר ימשיך המטופל את הטיפול התרופתי שהינו לוקח נגד לחץ.

ניתוח לייזר עשוי להוריד את הלחץ התוך-עיני ב- 3 מתוך 4 מקרים (ב- 75% מהמטופלים), אך זה לרוב אינו פתרון מושלם למחלה והלחץ עלול לעלות חזרה אצל כמחצית מהמטופלים תוך תקופת זמן של כ- 5 שנים. ניתן אם-זאת לחזור על הטיפול , לעיתים קרובות עם תוצאות הצלחה דומות.

בנוסף לטרבקולופלסטי (הנקרא גם: ALT, LTP, SLT) ישנם טיפולי לייזר נוספים המשמשים במצבים מוגדרים כגון גלאוקומה של זוית סגורה וסוגי גלאוקומה אחרים, שלכל סוג קיים טיפול לייזר ייחודי לו. המשותף לטיפולי לייזר אלו הוא כי הם מבוצעים במרפאה, לאחר הרדמה עדינה של טיפות, כמעט ללא כל כאבים, והחולה יכול, לרוב, לחזור לביתו לאחר כשעה-שעתיים, וכמעט מיידית ניתן לחזור לפעילות מלאה (כבר למחרת ניתן לשוב לעבודה סדירה).

טיפולי הלייזר נועדו לטפל בתוך העין ללא צורך בניתוח פולשני, ללא כניסה כירורגית לעין, וללא צורך בסטריליות של חדר הניתוח.

 

טיפול לייזר לגלאוקומה - איור הסברנשאלת השאלה: אילו חולים מתאימים ללייזר, ואילו מתאימים לניתוח: התשובה הינה כי ההחלטה אכן אינה פשוטה, ולרוב יכולה להתקבל רק לאחר בדיקה יסודית של החולה על-ידי הרופא המנתח. מכלול של גורמים מבססים את ההחלטה הטיפולית, וכתוצאה מכך לכל חולה נבנית תוכנית טיפולית הנובעת מסוג הגלאוקומה, ערכי הלחץ התוך-עיניים, מבנה העין והממצאים הספציפיים שנמצאו בבדיקה, חומרת הנזק לעצב הראיה ולשדה הראיה, גיל החולה, ומגוון נרחב של גורמים נוספים (כגון המצאות מחלות נוספות בעין, מצב העדשה- האם יש קטרקט, המצאות סכרת, מראה ותפקוד אזור הניקוז של העין).

חולי גלאוקומה רבים מוטרדים, ואף מפחדים, מהאפשרות של טיפול לייזר. הסבר מעמיק וממצה לרוב מצליח להפיג חששות אלו, אולם טבעי הדבר כי חולה יחשוש מפרוצדורה כירורגית שתבוצע בעינו. חשוב לציין כי טיפולי לייזר לגלאוקומה הינם לרוב בטוחים, ואחוז הסיכונים נמוך ביותר, כאשר טיפול זה מבוצע בידיים מיומנות על-ידי רופא גלאוקומה המתמחה בטיפולים אלו.

לסיכום: טיפולי לייזר, הקיימים כבר כמה עשרות שנים והשתכללו במידה רבה בעשור האחרון, תורמים רבות לשיפור האיזון בגלאוקומה, ולעיתים מתקנים פגמים במבנה העין שאילולא תוקנו היו מביאים להחרפת הגלאוקומה. הסבר מעמיק על סוג הטיפול יכול להפיג חששות רבים, והידיעה כי הפרוצדורה תבוצע על-ידי רופא מומחה ומנוסה מבטיחה כי הסיכויים להצלחת הטיפול מירביים.

לוח המכוונים של מכשיר לייזר המשמש ברפואת עיניים

לוח המכוונים האלקטרוני של מכשיר הלייזר מאפשר לכוון בדיוק רב את עוצמת מכשיר הלייזר

גלאוקומה של זוית סגורה איור

בהתקף חריף של גלאוקומה סגורת-זווית מצטבר נוזל מאחורי הקשתית ובעקבות כך עולה הלחץ בעין משמעותית

שחרור הלחץ בגלאוקומה של זוית-סגורה באמצעות טיפול לייזר

פתח בקשתית המבוצע בלייזר עוזר לאזן את הלחץ בעין בגלאוקומה של זוית-צרה על-ידי השוואת הלחצים משני צידי הקשתית

מכשיר לייזר לטיפולי עיניים- מבט מהצד

מכשיר לייזר זה משמש לטיפולי לייזר בחולי גלאוקומה ובנוסף גם במחלות שונות של הרשתית, כגון סכרת וניוון של מרכז הראיה

 

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית