אישפוז רגיל לעומת אישפוז-יום, מה ההבדלים ביניהם - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

אישפוז רגיל לעומת אישפוז-יום, מה ההבדלים ביניהם

מה ההבדל בין ניתוח באשפוז רגיל (במחלקת עיניים) לבין ניתוח באשפוז יום. עם התפתחות הרפואה, חל מהפך תמידי בכל הקשור במשך ההחלמה לאחר ניתוחים. להלן מספר דוגמאות:

משך ההחלמה לאחר ניתוח לב פתוח התקצר בעשור האחרון ממספר שבועות למספר ימים, ואילו משך ההחלמה לאחר לידה התקצר אף הוא באופן משמעותי ועומד היום על כ- 48 שעות ליולדת בריאה. גם בניתוחי עיניים, השיפור בטכניקות הכירורגיות הביא לכך שחולים העוברים ניתוחים שגרתיים מסוימים יכולים להשתחרר לביתם עוד באותו היום. זה יישמע לכם אולי מפתיע שישנם חולים אחרי ניתוח קטרקט שגרתי המשוחררים לביתם כבר כשעה לאחר הניתוח. גם לאחר ניתוח גלאוקומה שגרתי ניתן לרוב לשחרר את החולה מספר שעות לאחר הניתוח. במרכז הרפואי רמב"ם עומדת בפנינו האפשרות לבחור האם לבצע את הניתוח באשפוז יום או לחילופין לאשפז את החולה במחלקה למספר ימים (למשל עד הבוקר שלמחרת).

פרופ' בלומנטל מתעד את פרטי הניתוח בסיומוחשוב לציין כי ההחלטה לבצע את רוב הניתוחים באשפוז יום אינה כלכלית אלא בראש ובראשונה מתוך שיקול רפואי הלוקח בחשבון מה עדיף לחולה ולעין. בכל מקרה, וללא קשר לצורת האשפוז, הביקורת הראשונה לאחר הניתוח מתבצעת למחרת הניתוח, גם לחולים המאושפזים במחלקה וגם לחולים ששוחררו לביתם ויחזרו למחרת לביקורת.

מה גורם לי, הרופא המנתח, להמליץ בדבר אשפוז יום או אשפוז במחלקה? בראש ובראשונה מורכבות הניתוח ומצב העין, מצבו הבריאותי הכללי של החולה ומקום מגוריו. לדעתי, בהעדר סיבות מיוחדות (כגון ניתוח מורכב וממושך במיוחד) עדיף שהחולה ישתחרר לביתו ויחזור למחרת לביקורת.

המעבר מאשפוז לאשפוז יום רווח בעולם ולדוגמא במחלקות הגדולות והטובות ביותר בארצות הברית משוחררים החולים לביתם בתום הניתוח ולכן כמעט ולא קיימות מיטות אשפוז במחלקות עיניים אלו. מאחר שמחלקות אלו משרתות חולים המגיעים ממרחק רב (לרוב בטיסה), קיים, לעיתים, לצידו של בית החולים מלון המאפשר לחולים ולבני משפחתם להתגורר בו בתקופת המעקב שלאחר הניתוח. ראוי לציון שאשפוז היום מקל על החולה ומשפחתו, שכן נמנעת ממנו השהות הממושכת בחדר עם מספר חולים רב, מצב המקשה על פרטיותו של החולה.

מיותר לציין שבמהלך אשפוז היום מקבל החולה מעקב וטיפול רפואי מסור של רופאי ואחיות בית החולים.

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית