ניתוח הכנסת צינורית לטיפול בגלאוקומה - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

ניתוח הכנסת צינורית לטיפול בגלאוקומה

ניתוח השתלת מנקז משמש להורדת הלחץ בעין עם גלאוקומה קשה שבה צפוי כי יהיה קשה להוריד את הלחץ התוך-עיני, עין שלעיתים כבר עברה ניתוחים קודמים. הצינורית המושתלת משמשת להורדת הלחץ התוך-עיני על-ידי כך שנוזל שנמצא בתוך העין זורם דרך הצינורית החוצה באופן מבוקר וקבוע, פעולה המורידה את הלחץ לערכים נמוכים יותר.

ניתוחי השתלת צינורית נקראים גם ניתוחי השתלת מנקז, השתלת שסתום, מנקז על-שם אחמד, השתלת מנקז אקספרס, או ניתוח השתלת צינורית סיליקון. קיימות ווריאציות שונות של המנקז המושתל, ווריאציות שונות הקשורות בטכניקה הניתוחית.

חשוב לציין כי ניתוח טרבקולקטומיה הינו הניתוח השכיח ביותר המבוצע לגלאוקומה הדורשת ניתוח, ומרבית העיניים הזקוקות לניתוח יעברו סוג ניתוח זה. מאידך, לעיתים אני נתקל בעיניים מורכבות במיוחד, המצריכות ניתוחים מסוג שונה כדי לשפר את סיכויי ההצלחה. לרוב מדובר בעיניים עם גלאוקומה קשה, שלעיתים מוסברת על-ידי מחלות נוספות באותה העין, כגון סכרת קשה, חסימות וורידיות, לאחר ניתוחי השתלת קרנית, או עיניים שכבר עברו מספר רב של ניתוחי גלאוקומה בעבר, או עיניים שעברו ניתוחים אחרים כגון ניתוחי רשתית או קרנית. באותן עיניים מורכבות מתעורר לעיתים הצורך לבצע ניתוח השונה מהניתוח הרגיל בגלאוקומה (הטרבקולקטומיה). אחת האופציות הכירורגיות שיכולות להתאים לחולים אלו הינה השתלת צינורית.

בניתוח זה מושתלת צינורית סיליקון שמחוברת ללוחית סיליקון באופן שנוזל מתוך העין מתנקז בתוך צינורית, ומשם עובר הנוזל ללוחית ספיגה שממנה נספג הנוזל חזרה על-ידי רקמות העין. קונספט זה של פילטר מבוסס צינורית סיליקון זכה לתשומת לב בשלושת העשורים האחרונים, וחברות שונות פיתחו צינוריות שונות המשמשות לניתוחים אלו.

ההחלטה איזה ניתוח לבצע בכל עין עם גלאוקומה לא מאוזנת הינה החלטה קשה ומורכבת, המסתמכת על מכלול מצב העין, סוג הגלאוקומה שממנה היא סובלת, ניתוחים קודמים שכבר בוצעו בעין, מידת הנזק לעצב הראיה. ולשדה הראיה, וגובה הלחץ התוך-עיני תחת טיפול תרופתי מקסימאלי.

החלטה זאת, באילו טכניקות לבחור במהלך ביצוע הניתוח, תעשה על-ידי אותו מנתח גלאוקומה שבחר החולה, מנתח שיביא בחשבון את מכלול הגורמים הרלוונטיים ויסיק מכך מהו סוג הניתוח שייתן את סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית