הטיפול הניתוחי בגלאוקומה - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

הטיפול הניתוחי בגלאוקומה

כאשר רופא העיניים מחליט כי קיימת סכנה להמשך התקדמות המחלה למרות הטיפול הנוכחי, הוא עשוי להמליץ על הצורך לעבור ניתוח להורדת לחץ בעיניים. מכל סוגי הניתוחים הקיימים, הניתוח הנפוץ ביותר נקרא טרבקולקטומי (טרבקולקטומיה, הנקרא באנגלית: trabeculectomy).

עין אחרי ניתוח גלאוקומה - איור

אחרי ניתוח טרבקולקטומיה, נוזל משתחרר מהעין החוצה דרך פתח שנוצר במהלך הניתוח

כיצד מתבצע הניתוח? במהלך ניתוח זה, הנקרא טרבקולקטומיה, יוצר רופא העיניים חריץ (פתח) קטן בלובן העין ומאפשר היווצרות של בועת ניקוז מתחת ללחמית (הקרום המצפה את לובן העין). המצאות בועה זו מאפשרת לנוזל התוך-עיני להתנקז מתוך העין החוצה, נוזל שבסופו של דבר מתנקז, עובר "פילטרציה" החוצה מהעין, ובכך תורם להורדת הלחץ התוך-עיני (ראה איור המדגים את העין לאחר הניתוח). פרופ' איתן בלומנטל פיתח מכשיר המשמש בניתוחי גלאוקומה, מכשיר הנושא את שמו. מכשיר זה עוזר ליצור בועית ניקוז עדינה ויעילה , מהלך העשוי להעלות את סיכויי ההצלחה של הניתוח.  ניתוחי גלאוקומה מתבצעים לרוב בהרדמה מקומית שתפקידה למנוע אי-נוחות.  בדומה לניתוח קטרקט, גם בניתוח זה המנותח ער ומרגיש כי הניתוח מבוצע, אולם אינו חש בכאב או אי-נוחות משמעותית.  ניתוח זה אורך, לרוב, כחצי שעה.

הטיפול לאחר הניתוח חשוב מאוד להצלחתו. בבדיקות חוזרות לאחר הניתוח בודק הרופא את אזור הניקוז, את המראה החיצוני של העין ואת הלחץ התוך-עיני. אחרי הניתוח עשוי הרופא לבצע פעולות שונות שיגדילו את סיכויי ההצלחה של הניתוח, כגון הרפיית חלק מהתפרים באמצעות לייזר (פרופ' איתן בלומנטל פיתח עדשה מיוחדת המאפשרת פתיחת תפרי ניתוח באמצעות הלייזר). בשבועות הראשונים לאחר הניתוח יש להימנע מהרמה של משאות כבדים, התכופפות ופעילות מאומצת, עד להתייצבות הלחץ התוך-עיני והחלמה של העין. לרוב אין כאבים משמעותיים לאחר הניתוח, אך ייתכן והעין תהיה רגישה יותר בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. כדור נגד כאבים (למשל אקמול או אופטלגין) יכול להועיל במקרים אלו. מומלץ להרכיב משקפי-שמש נגד תחושת אי-נוחות מאור. לאחר הניתוח חשוב לדווח לרופא העיניים מייד במידה ויופיעו כאבים חריפים, ובפרט כאב המלווה בירידה בראיה, אודם מתגבר או הפרשות (לבנות או צהובות) מהעין.

תופעות לוואי וסיכונים של הטיפול הניתוחי

ניתוח הגלאוקומה יעיל בהורדת הלחץ התוך עיני בערך ב- 4 מתוך 5 מקרים. אחת הבעיות העלולות להופיע אחרי ניתוח גלאוקומה היא הופעת הצטלקות הסוגרת בהדרגה את פתח ניקוז הנוזל, דבר הגורם לכך שבמשך הזמן תפחת היכולת לאזן את הלחץ התוך-עיני, ויתכן והחולה יזדקק לניתוח חוזר.  בעיות נוספות, נדירות, בהקשר לניתוחים כוללות: דימום, זיהום חיידקי, התקדמות של קטרקט, ורק לעיתים נדירות ביותר, אובדן ראיה.

ניתוח השתלת צינור מנקז

ניתוח זה מבוצע במקרים בהם ישנו סיכוי גבוה שניתוח גלאוקומה רגיל לא יצליח, כגון בעין שנותחה כבר מספר רב של פעמים בעבר או בגלאוקומה קשה במיוחד לטיפול. בניתוח זה מוחדר צינור דק לעין דרך חתך מזערי. צינורית זאת מנקזת את הנוזל העודף למאגר המושתל מתחת לפני העין. הסיכונים וההחלמה לאחר ניתוח זה דומים לאלו של ניתוח טרבקולקטומי (טרבקולקטומיה).

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית