הנקראת גם: גלאוקומה של לחץ נמוך.

גלאוקומה עם לחץ נמוך (או גלאוקומה עם לחץ תקין) נשמע כמו דבר והיפוכו: הרי אם הלחץ תקין אז מאיך זה שקיימת גלאוקומה? ובכן, למרות שאין זה הגיוני, מסתבר שישנן עיניים שלמרות שמעולם לא נמדד בהן לחץ גבוה (לחץ המוגדר לרוב כלחץ מעל של 21) הרי שעצב הראיה בעיניים אלו מראה שינויים המתאימים לגלאוקומה, וגם שדה הראיה בעיניים אלו מראה נזקים מגלאוקומה. המציאות מראה שמצב זה אינו כה שכיח. עד חמישית מכלל חולי הגלאוקומה (ויש מחקרים המדברים על עד שליש) סובלים מגלאוקומה כזאת. סוג גלאוקומה זאת קשה הרבה יותר לאבחנה, בעיקר מכיוון שאף פעם לא נמדדים לחצים גבוהים בעין, לחצים שהיו מרמזים על האפשרות שקיימת מחלה.

מהי, אם כן, גלאוקומה של לחץ נורמאלי?
זוהי גלאוקומה ככל גלאוקומה אחרת, עם הנזקים האופייניים לגלאוקומה, הכוללים נזק לעצב הראיה ובמקביל נזק לשדה הראיה. אולם נזק זה מתרחש ללא עליית לחץ, או במילים אחרות, העצב נפגע למרות שהלחצים תמיד תקינים. אנו מניחים כי משהו בעצב הראיה גורם לו להיפגע בלחצים שבאנשים אחרים אינם גורמים לכל נזק. אין אנו יודעים מהן סיבות אלו, אך סביר כי שילוב של גנטיקה (גנים לגלאוקומה), חולשה של המערכת התומכת בראש עצב הראיה, ואולי גם פגיעה או שינויים בזרימת הדם לראש עצב הראיה, תורמים כולם או חלקם לכך שהעצב נפגע בלחצים תוך עיניים שאינם אמורים להוות סכנה לעצב.

אם כך, כיצד ניתן לטפל בגלאוקומה של לחץ נמוך? ובכן, שאלה זאת הייתה, ונשארה פתוחה גם כיום, כך שאין עבורה תשובה מוחלטת. אם זאת, מחקרים רבים שבוצעו ברחבי העולם הראו כי גם בעיניים אלו שבהן הלחץ תקין, הרי ירידה נוספת בלחץ (למשל מ- 19 ל- 15) משפיעה לטובה על התקדמות המחלה, כך שההתקדמות של המחלה מואטת. אין זה אומר כי ירידה בלחץ תעצור את המחלה, אולם ירידה זאת קרוב לוודאי שתשפר את המצב (תאט את התפתחות הנזק) עד כמה שניתן.

נשאלת לעיתים השאלה: האם גלאוקומה זאת (של לחץ נמוך) גרועה או טובה יותר מהגלאוקומה הרגילה (זו שבה נמדדים לחצים גבוהים)? תשובתי היא כי קשה לבצע הכללות כיוון שכל חולה הינו אחר, והמחלה עשויה להתפתח בכל אחד בדרגת חומרה שונה. אולם אם אנסה להכליל, הרי גלאוקומה של לחץ נורמאלי מופיעה לרוב בגיל מעט מבוגר יותר, מתקדמת לרוב לאט יותר, אולם מצד שני קשה יותר לטפל בה ולהאט אותה. עם זאת הטיפול במחלה זאת, כמו בכל גלאוקומה אחרת, הינו בראש ובראשונה באמצעות הורדת הלחץ התוך-עיני.

הדרך להוריד את הלחץ בסוג גלאוקומה זה, בדומה לטיפול בסוגי הגלאוקומה האחרים, הינו על-ידיתרופות (טיפות) המורידות לחץ, ואם הטיפול התרופתי אינו מספיק, ישקול רופא העיניים את האפשרות של טיפול לייזר או ניתוח גלאוקומה.

מעניין ללמוד כי ישנם מומחים רבים שאינם מאמינים שקיימת הפרדה ברורה בין עיניים עם גלאוקומה של לחץ גבוה, לבין זאת של לחץ נמוך. במקום, הם מניחים כי לכל עין יש לחץ שמעליו יופיעו בהדרגה נזקים לעצב הראיה. בחלק מהעיניים “לחץ מטרה” זה גבוה (ואפילו גבוה מאוד), ואילו בחלק מהעיניים יש “לחץ מטרה” נמוך במיוחד. המשותף לכל העיניים הסובלות מגלאוקומה הוא הצורך להוריד את הלחץ אל מתחת ללחץ המטרה (הנקרא באנגלית: target pressure) הספציפי לאותה העין. גישה זאת רואה בכל חולי הגלאוקומה מקשה אחת של חולים הנבדלים אחד מהשני בלחץ המטרה שלהם. חשוב להבין כי לחץ המטרה הינו ספציפי לכל עין, ואפילו שונה בין שתי העיניים של אותו האדם.

לסיכום, ישנן עיניים שבהן מתפתחת גלאוקומה למרות שהלחץ הנמדד בהן הינו תמיד תקין במדידות חוזרות. הטיפול בעיניים אלו אינו שונה מהותית מהטיפול בכל גלאוקומה אחרת, וכולל תרופות להורדת הלחץ, ובמקרים קשים במיוחד, ניתן לשקול גם לייזר או ניתוח.

ישנם באנגלית מספר שמות נרדפים לגלאוקומה של לחץ נמוך:
Normal tension glaucoma – NTG (גלאוקומה של לחץ תקין)
Low tension glaucoma – LTG (גלאוקומה של לחץ נמוך)
Normal pressure glaucoma (גלאוקומה עם לחץ נורמאלי)

גלאוקומה וקטרקט:
www.glaucoma.org.il

ניתוח

אבחנה

אתר זה נכתב ע”י פרופ’ איתן בלומנטל. באתר תמצאו אינפורמציה מעמיקה על האבחון והטיפול בגלאוקומה ובקטרקט. האינפורמציה באתר איננה תחליף לייעוץ רפואי.

פוסט קשור

מנתח במהלך ניתוח קטרקט
למה חשוב לאבחן איזה סוג גלאוקומה קיימת אצלך?
גלאוקומה הינה קבוצת מחלות בעלות מאפיינים דומים (לחץ גבוה, פגיעה בעצב הראיה ופגיעה בשדה הראיה) אולם היא מתחלקת לסוגי גלאוקומה שונים, כגון: גלאוקומה ראשונית לעומת משנית גלאוקומה של זווית פתוחה לעומת...
תמונת העין- אישון רחב
גלאוקומה פיגמנטרית (Pigmentary glaucoma)
גלאוקומה זו נקראת גם גלאוקומה עקב פיזור פיגמנט. מדובר על הפיגמנט הטבעי שדבוק לקשתית- החלק בתוך העין שקובע את צבע העין. בעיניים רגילות הפיגמנט מחובר לרקמה ולכן איננו יוצר בעיות כלשהן. בסוג גלאוקומה זאת...
זרימת הנוזל התקינה בתוך העין
מהי גלאוקומה
מהי מחלת הגלאוקומה ומדוע כה חשוב לטפל בה? מחלת הגלאוקומה הינה מחלת עיניים שכיחה שמסוגלת לגרום לנזק משמעותי לעצב הראיה, וכתוצאה מכך עלול להיפגע שדה-הראיה, ובהמשך גם חדות-הראיה באותה העין. בגלאוקומה, אבחון...
תמונה המדגימה את צמצום שדה הראיה בגלאוקומה
כיצד גלאוקומה פוגעת בראיה
גלוקומה (הנקראת בעברית ‘ברקית’, ולעיתים מאוייתת כ: גלאקומה, גלוקמה, גלקמה) הוא מונח רפואי הניתן לקבוצת מחלות עיניים הקשורות לעליה של לחץ תוך-עיני והגורמות לפגיעה בלתי-הפיכה בראיה כתוצאה מהתנוונות...
טונומטר המשמש למדידת הלחץ בעין
מה ההבדל בין לחץ גבוה בעיניים לבין גלאוקומה
קיים בציבור בלבול בין המונח “גלאוקומה”, לבין “לחץ גבוה בעיניים”. שני אלו קשורים זה בזה אך אינם זהים. ישנם אנשים עם לחץ גבוה בעיניים שאין להם גלאוקומה ומאידך אנשים שיש להם גלאוקומה...