טיפול תרופתי בגלאוקומה - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

טיפול תרופתי בגלאוקומה

לידיעתכם: פירוט על סוגי הטיפות הניתנות לגלאוקומה ניתן לקרוא בפרק- הסבר מפורט על כל אחת מתרופות הגלאוקומה.  ניתן לקרוא גם על: מטרת הטיפול בגלאוקומה, ועל: 10 עצות לטיפטוף נכון של טיפות עיניים.

מה, אם-כן מאפיין את הטיפול התרופתי בגלאוקומה, ומדוע קיים מגוון כה גדול של תרופות להורדת הלחץ התוך-עיני?

חולי גלאוקומה מטופלים לרוב בטיפות עיניים הנלקחות מספר פעמים ביום. טיפות אלו מורידות אתהלחץ התוך-עיני על ידי הפחתת קצב ייצור נוזל העין או על ידי שיפור (הגברת) ניקוז הנוזל. ישנם סוגים רבים של טיפות עיניים המיועדות לטיפול בגלאוקומה, ומכיוון שכל מטופל הינו שונה יתכן ותרופה המתאימה לחולה אחד תתאים פחות לחולה אחר. כל אחת מטיפות העיניים המשמשות לטיפול בגלאוקומה שייכת לקבוצה מסוימת, כאשר טיפות עיניים מאותה הקבוצה דומות בהרכבן הכימי ובאופן פעולתן. ניתן להשתמש בטיפות עיניים השייכות לקבוצות שונות, במשולב על מנת להוריד את הלחץ התוך-עיני במידה רבה ויעילה יותר. אולם בשל הדמיון בין סוגי טיפות השייכים לאותה הקבוצה אין לרוב הגיון ליטול יותר מסוג תרופה אחת מאותה הקבוצה. קבוצת תרופות נקראת גם משפחת תרופות. קיימות כיום בגלאוקומה 5 משפחות של טיפות עיניים.

לכל תרופה שהיא ישנן תופעות לוואי, וטיפות עיניים לטיפול בגלאוקומה אינן שונות, מבחינה זו, משאר התרופות. תופעות לוואי של טיפות העיניים אינן לרוב משמעותיות או מזיקות לעין, אבל לעיתים רחוקות עלולות טיפות מסויימות לגרום לבעיות כגון גירוי מקומי של העין או אלרגיה. למרות שבעיות אלו לרוב אינן מסכנות את העין, חשוב לידע את רופא העיניים לגביהן, שכן ייתכן וקיימות טיפות אחרות בעלות השפעה דומה על הורדת הלחץ התוך-עיני, שלא תגרומנה לאי-נוחות או תופעות לוואי אחרות.

אסור בהחלט למטופל לשנות את סוג או מינון התרופות שהוא נוטל ללא התייעצות עם רופא העיניים, או להפסיק את הטיפול התרופתי, אפילו ליום אחד. מומלץ להחזיק תמיד בבית לפחות בקבוק אחד נוסף מכל סוג כדי שטיפות העיניים לא יגמרו לכם בהפתעה.

אינפורמציה חשובה על כל סוגי התרופות הניתנות לגלאוקומה ניתן לקרוא בפרק:
הסבר מפורט על כל אחת מתרופות הגלאוקומה

ניתן לקרוא גם על: מטרת הטיפול בגלאוקומה,
ועל: 10 עצות לטיפטוף נכון של טיפות עיניים

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית