האם קטרקט עובר בתורשה - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

האם קטרקט עובר בתורשה

מטופל שאובחן לאחרונה כסובל מקטרקט עשוי להיות מוטרד האם הקטרקט הינו מחלה תורשתית, או לא.  התשובה לשאלה זו מעט מורכבת.  ניתן להתחיל בקביעה כי כל אדם שהוא, אם רק יחיה מספיק שנים, יפתח קטרקט.  רוב האנשים יפתחו קטרקט בין גילאי 65 ל-85, אולם ישנם אנשים שכבר בגיל 40 התפתח בעיניהם קטרקט משמעותי, ואילו אחרים שיידרשו לניתוח רק בגיל 90 או אפילו מאוחר יותר.

מדוע כה שונים האנשים זה מזה?  התשובה היא שעבור כל תכונה גופנית שנבדוק נמצא כי לא כל בני האדם יהיו זהים לגביה לחלוטין.  בדיוק כמו שישנם אנשים עם מידות נעלים שונות- גדולות או קטנות, כך גם גיל הופעת הקטרקט משתנה בין אדם אחד למשנהו ונמצא בטווח מסוים הנקרא 'הטווח הנורמאלי', או 'הטווח התקין' (כפי שציינתי: בדרך-כלל בין 65-85).  אם כך, מחלה שכל אדם צפוי לפתח, קשה לדבר עליה במונחים של תורשתיות, מכיוון שברור שכל אחד מאיתנו יפתח קטרקט בגיל זה או אחר.

מכך אנחנו למדים שהשאלה שצריכה להישאל איננה 'האם קטרקט תורשתי', אלא 'האם קטרקט שהופיע בגיל צעיר מהצפוי הוא תופעה תורשתית'. התשובה לשאלה זו היא- כן.

אנשים שפיתחו קטרקט בגיל צעיר שייכים לעיתים למשפחות שבהן בני משפחה נוספים פיתחו קטרקט בגיל צעיר יחסית.  לחליפין ניתן לומר שאם קרוב משפחה שלכם פיתח קטרקט רק בגיל 90 או 95, הרי שהסיכוי שלכם לפתח קטרקט בגיל מופלג גבוה יותר מאנשים אחרים.  במילים אחרות ניתן לומר כי ירשתם 'גנים טובים' לקטרקט שמשמעותם שהצורך בניתוח אצלכם יופיע אולי בגיל מבוגר יותר.

עד כה דיברתי על הקטרקט הרגיל, מה שאנחנו מכנים גם 'קטרקט תלוי גיל', שכל אחד מאיתנו יפתח בנקודה מסוימת במהלך החיים (…אם רק נחיה מספיק שנים).  בניגוד לקטרקט שכיח זה ישנם מצבים שבהם קטרקט מופיע בהקשר לבעיה אחרת, לדוגמא- קטרקט יכול להופיע לעיתים נדירות בגלל נטילת תרופות מסוימות, הוא יכול להופיע בהקשר למחלת הסכרת, קטרקט יכול להופיע כתופעה שמלווה ניתוחים אחרים תוך-עיניים ויכול גם להופיע באופן משני לחבלה או טראומה קשה בעין. בכל אותם מצבים שציינתי עתה, הגורם התורשתי איננו רלוונטי, כיוון שהגורם לקטרקט ידוע ואיננו תורשתי.  חשוב לציין כי קיים סוג נוסף של קטרקט, אם כי נדיר ביותר, הנקרא קטרקט מולד, הקיים כבר בלידה או בגיל צעיר ביותר.  זהו קטרקט קשה ביותר, תורשתי, העלול אף לפגוע בהתפתחות הראיה של הרך הנולד.

לסיכום אם נתעלם לרגע מקטרקט מולד ומקטרקט שהינו משני לניתוחים, סכרת, טראומה ותרופות, הרי שהקטרקט הרגיל- מה שיש לרוב המכריע של החולים הפונים אלי, הוא קטרקט תלוי גיל ויופיע לרוב בין גיל 65 ל-85. לקטרקט זה יש מרכיב תורשתי קל שעלול להשפיע על גיל הופעת הקטרקט, כך שישנן משפחות בהן ניתוחי הקטרקט יבוצעו בגיל מוקדם יותר ואילו משפחות אחרות בהן יופיע הקטרקט בגיל מאוחר יותר.  לדעתי, הבדל קטן זה של מספר שנים ימינה או שמאלה לאורך ציר הזמן לא צריך להטריד את האדם הממוצע, שאם זאת צריך לדעת שבזמן כלשהו בימי חייו (אם רק יחיה מספיק שנים) יזדקק לעבור ניתוחי קטרקט: פעם אחת בעין ימין ופעם אחת בעין שמאל.

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית