גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | כיצד מטפלים בגלאוקומה

הטיפול בגלאוקומה – מבוא

כאשר נעשתה אבחנה שאכן מדובר בגלאוקומה, ישנו צורך חיוני לאזן את הלחץ התוך-עיני עד כמה שניתן. המונח "לאזן" מתייחס להורדת הלחץ לערכים שבהם צפוי כי המחלה לא תמשיך להתקדם, או שלפחות תואט באופן משמעותי. באופן כללי ישנן שלוש אפשרויות טיפול: טיפול תרופתי הניתן כטיפות עיניים, טיפול לייזר וטיפול ניתוחי. ברוב המקרים ננסה תחילה את הטיפול התרופתי, ובהמשך יתווסף אליו, באותם מקרים המתאימים לכך, גם טיפול לייזר. חולים שלא מתאפשר לאזן את מחלתם בעזרת תרופות (ובמקרים מתאימים גם בעזרת טיפול לייזר), יופנו לטיפול ניתוחי. ההחלטה כיצד לטפל בחולי גלאוקומה נשענת מצד אחד על הידע הרב שהצטבר ממחקרים רבים ומצד שני על ההבנה שיש צורך להתאים את הטיפול לכל חולה באופן אישי. פרוש הדבר הוא שלמרות שהמשותף לכל החולים הוא הצורך להביא לירידה בלחץ התוך-עיני, ההחלטה באילו תרופות להשתמש והאם להתקדם לטיפול לייזר או לטיפול ניתוחי הינה אינדיבידואלית ומותאמת למצב של כל עין ועין. החלטות אלו לוקחות בחשבון את חומרת המחלה, הנזק שאירע לעצב-הראייה ולשדה-הראיה עד לאבחנתה, גיל החולה, עיסוקו, מצב העין השנייה, ואינפורמציה נוספת המתקבלת מבדיקת העיניים כגון סוג הגלאוקומה ומאפיינים נוספים של העין. שכיח למדי מצב שבו שתי העיניים של אותו החולה יטופלו באופן שונה. למשל, יתכן שבעקבות נזק מתקדם ולחץ תוך-עיני גבוה יוחלט לנתח את עין ימין, בעוד שבזכות עצב-ראיה כמעט תקין ולחץ תוך-עיני גבוה אך במעט ניתן יהיה לטפל בעין שמאל בהצלחה בשילוב של 2 תרופות בלבד, ללא צורך בטיפול ניתוחי או בלייזר.

גלאוקומה הינה מחלה כרונית הדורשת טיפול ומעקב במשך כל החיים. הטיפול בגלאוקומה דורש עבודת צוות ושיתוף-פעולה צמוד של הרופא והחולה. רופא העיניים יכול להמליץ על הטיפול התרופתי, אך רק החולה יכול לדאוג ולוודא שהתרופות אכן תילקחנה כנדרש. חולה המזניח את הטיפול במחלתו עלול לאבד סיבי עצב נוספים ובעתיד אף את ראייתו. חולה המטפל במחלתו כנדרש, מבין את מצבו ומודע לחשיבות הטיפול יוכל, לרוב, להמשיך ולחיות ללא פגיעה משמעותית בראייתו או באיכות חייו.

הטיפול בגלאוקומה משנית: במידה והדבר מתאפשר, שואפים תחילה להתמודד עם הבעיה היסודית, אם על ידי תרופות או על ידי ניתוח, ובנוסף, להוריד, עד כמה שניתן, את הלחץ התוך עיני כפי שנעשה בגלאוקומה ראשונית. ככלל ניתן לומר כי הטפול בגלאוקומה משנית קשה יותר, שכן פוטנציאל הראיה של העין נמוך יותר הן בגלל הבעיה הראשונית והן בגלל התפתחות הגלאוקומה המשנית. מאידך, האספקט האופטימי של הגלאוקומה המשנית הוא שברוב הגדול של המקרים מעורבת בהן רק עין אחת, בניגוד לגלאוקומה ראשונית הפוגעת לרוב בשתי העיניים (אם כי לעיתים קרובות באופן לא סימטרי).

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית