בצקת, או נפיחות, של ראש עצב הראיה הינו מצב שבו סיבי העצב בראש עצב הראיה נפוחים, וזאת בגלל לחץ על העצב. זהו מצב שיכול להעיד על פגיעה נוירולוגית, איסכמית (חוסר הגעת דם) או אחרת בעצב הראיה ונחשבת לפגיעה קשה שדורשת אבחון מיידי וטיפול במידה וקיים.

רופא העיניים המומחה שאליו אנו מפנים מקרים של בצקת בראש עצב הראיה הינו עוירו-אופתלמולוג: רופא עיניים עם הכשרה של עיניים וגם נוירולוגיה (מערכת העצבים המרכזית- המוח ועמוד השדרה).

מצבים שיכולים לגרום לבצקת של ראש עצב הראיה כוללים:

  1. לחץ תוך-גולגלתי גבוה (פפילאדמה הינה מצב של יתר לחץ תוך גוגלתי + בצקת של הראש של שני עצבי הראיה)
  2. דלקת לא ספציפית במוח (פסאודו-טיומור סרברי)
  3. דלקת של ראש עצב הראיה (שלעיתים מתפתח לטרשת נפוצה)
  4. חסימת וריד הרשתית הראשי
  5. דלקות שונות וזיהומים שונים בתוך העין
  6. ועוד מספר רב של מצבים רפואיים
עצב ראיה בריא-נורמלי

עצב בריא-נורמלי
עצב ראיה מורם ובצקתי ביותר

ניתן להתרשם בבירור מעצב ראיה מורם (בולט) ובצקתי מאוד (מסומן בחץ לבן), עם שוליים לבנים ומטושטשים. אין פה ספק כי מדובר במחלה סוערת של עצב הראיה, המחייבת איבחון וטיפול דחוף.
עצב ראיה בצקתי

החץ הלבן מצביע על עצב ראיה בצקתי ביותר. ניתן להתרשם מהטשטוש הניכר של שולי העצב שגם הפכו בהירים (כעין טבעת לבנה מסביב לראש עצב הראיה). זהו מצב המחייב בירור דחוף ויסודי באשר לסיבה לבצקת, והדרכים לטפל בחולה.
בצקת בעצב הראיה עם דימומים

תמונה זאת מדגימה מצב של בצקת (גודש ניכר) של ראש עצב הראיה, כאשר מסביבו ניתן לראות מספר דימומים בגדלים שונים.
עצב ראיה בצקתי ומסביבו כלי-דם מפותלים

עצב-ראיה בצקתי ומסביבו כלי-דם מפותלים. הבצקת יחסית קלה, והפיתולים מערבים בעיקר את כלי-הדם הורידיים הקטנים. ניתן להתרשם גם מגודש קל של המערכת הורידית (המתבטא בהרחבה של כלי-הדם הורידיים).

גלאוקומה וקטרקט:
www.glaucoma.org.il

ניתוח

אבחנה

אתר זה נכתב ע”י פרופ’ איתן בלומנטל. באתר תמצאו אינפורמציה מעמיקה על האבחון והטיפול בגלאוקומה ובקטרקט. האינפורמציה באתר איננה תחליף לייעוץ רפואי.

פוסט קשור