אלרגיה של העיניים הינה תופעה שכיחה המתאפיינת בגירוי, אי-נעימות, אודם, נפיחות ותחושת חול או גוף זר בעיניים.  הסיבה לאלרגיה הינה חשיפה לחומרים (לרוב מן הצומח או מן החי) שאנו אלרגיים אליהם.  אנשים שונים אלרגיים לחומרים שונים, ולרוב דרושה חשיפה של מספר פעמים ומשך זמן כדי לפתח אלרגיה לחומר שמעולם לא נחפשנו אליו לפניכן.

באתר זה קיים דף מפורט המוקדש לנושא: אלרגיה של העיניים.  מומלץ לקרוא אותו בעיון מכיוון שלא כל מה שמכונה אלרגיה בשפה העממית הוא אכן תופעה אלרגית על-פי המינוח הרפואי.  בדף זה תכירו ותעמיקו את הידע שלכם בנושר אלרגיה כפי שהיא מתבטאת בעיניים.

קיימות תרופות רבות המשמשות כטיפול לאלרגיה בעיניים.  חלקן מנסה להקטין את הופעת האלרגיה (ומהוות טיפול מונע) וחלקן משמשות אחרי שהאלרגיה כבר הופיע.  חשוב לציין בהקשר זה כי הטיפול הפשוט, הזול וההגיוני ביותר לאלרגיה הינו מניעת חשיפה לחומר הבעייתי.  למשל, אדם שאלרגי לשומשום, קיווי או אבקת כביסה מסויימת, יעשה בחכמה אם ימנע חשיפה לחומרים אלו.  מאידך, אדם שאלרגי לחומרים שנמצאים בסביבתו (כגון אבקנים בפריחה או עצי אורן) יתכן ואין באפשרותו אפילו לשקול אפשרות של המנעות מחשיפה לחומרים הגורמים אצלו לתופעות אלרגיות.

בהקשר זה חשוב לציין כי חולי גלאוקומה רבים אלרגים לטיפות מסויימות המשמשות להורדת לחץ תוך-עיני.  חלק מתרופות הגלאוקומה ידועות כגורמות אלרגיה בעד 20-30% מהחולים הנוטלים אותן, ואותם חולים יאלצו להפסיק את השימוש בטיפות הבעייתיות.  מה שמאפיין אלרגיה זאת הוא שהיא לא מופיעה מייד, אלא לרוב כעבור כ- 9 חודשים ואפילו כעבור שנים רבות, ולכן לעיתים לא חושדים בטיפה הותיקה כגורם לאלרגיה.  כאשר מתגלית טיפה החשודה כגורמת לאלרגיה, אין ברירה אלא להפסיק אותה.  לעיתים המטופל נמצא על 3 סוגי טיפות ויש צורך בעבודת “בלשות” כדי להחליט מיהי הטיפה הבעייתית.  חיפוש זה יעשה בתיאום מלא עם רופא העיניים שלכם, וכמובן שלא עצמאית על ידיכם!

חשוב להבין שבמידה ונמצאתם אלגריים לטיפת עיניים, לא יהיה מנוס מהפסקתה, ושום טיפול איטי-אלרגי לא יוכל לאורך זמן להחזיק את עיניכם שקטות כאשר הן חשופות לטיפה שאתם אלרגיים אליה.  במצב זה מחפשים סוג טיפה אחר שאין לגביו אלרגיה, ובמידה ולא מוצאים הרכב (קומבינציה) של טיפות שמאזנות את הלחץ כראוי, לעיתים יוצא טיפול לייזר ואף ניתוח גלאוקומה כדי להמשיך ולאזן את הלחץ התוך עיני בערכים נמוכים מספיק.

כפי שציינתי, קיימות תרופות רבות לאלרגיה, שאותן ירשום רופא העיניים או רופא המומחה לאלרגיות.  בפרק זה ברצוני להתעכב רק על סוג טיפות אחד, שהינו יעיל במיוחד, שימושי וזמין.  טיפות אלו משמשות להרגיע אלרגיה שכבר התפתחה בעיניים, ולכן נוטלים טיפות אלו רק כאשר העיניים מגורות, או ממש לפני חשיפה ידועה לחומרים אלרגניים (למשל כאשר מבקרים את הסבתא ויודעים שהחתולים שלה יגרמו לאלרגיה בעיניים, ומאידך יש רצון להמשיך לבקר אותה בביתה בסופי שבוע).  מדובר בטיפות השייכות למשפחה של “אנטי-היסטמינים” שהינה קבוצה ידועה ויעילה ביותר של כדורים שנוטלים כדי להחליש סימני אלרגיה.  החידוש בטיפות אלו הוא היכולת לקחת את התרופה במתן מקומי- לעיניים, מבלי לבלוע כדור שמפזר את החומר בכל הגוף.  לכן אותם חולים שבהם האלרגיה מתבטאת בתופעות עיניות, נזלת, גרד של העור ו\או אסטמה, יהיה הכרח לקחת את האנטי-היסטמינים בכדורים.  מאידך, אלו שיש להם רק תופעות עיניות יכולים בקלות לעבור לטיפות אנטי-היסטמינים ולהימנע מתופעות הלואי של הכדורים.  מעניין לציין כי קיים גם ספריי לאף שמטרתו להילחם בנזלת האלגרגית שגורמת לאף שלנו לנזול כמו ברז, מצב מאוד לא נעים שגם מקשה עלינו את התפקוד היומיומי.

טיפות עיניים מקבוצל האנטי היסטמינים כוללת את התכשירים הבאים: ליבוסטין, אופטילסט ותכשירים נוספים הקיימים בשוק והינם אף הם אנטי-היסטמינים במתן מקומי.

שיהיה לכם רק בריאות ובהצלחה בטיפול באלרגיות העיניות שלכם.

 

גלאוקומה וקטרקט:
www.glaucoma.org.il

ניתוח

אבחנה

אתר זה נכתב ע”י פרופ’ איתן בלומנטל. באתר תמצאו אינפורמציה מעמיקה על האבחון והטיפול בגלאוקומה ובקטרקט. האינפורמציה באתר איננה תחליף לייעוץ רפואי.

פוסט קשור

Hylo-Comod_HEB
יובש בעיניים- מה עושים
הרגשה של אי-נוחות ותחושת חול או “גוף-זר” בעיניים עשויה לנבוע ממצב הנקרא יובש בעיניים, יובש שניתן לטיפול על ידי טיפול תרופתי בטיפות.  פרק זה יעסוק בכל מה  … טיפות...
eye watching through puzzles
כיצד יובש ודמעת מסתדרים ביחד
מדוע רופא העיניים שלי אמר שאני צריך לטפטף טיפות עיניים ליובש כשבעצם העיניים שלי דומעות הרבה יותר מאנשים אחרים? מטופלים מסוימים פונים אלי מבולבלים מהעובדה שמצד אחד רופא העיניים הסביר להם שיש להם עיניים...
eyedrop icon 2
מי זקוק לדמעות מלאכותיות
מטופלים רבים פונים אלי בשאלה- “האם חשוב שאשתמש בטיפות עיניים ליובש, טיפות הנקראות גם “דמעות מלאכותיות”? ניתן לחלק מטופלים אלו לשניים- אלו שכבר היו בבדיקת עיניים ונאמר להם שהם צריכים לקחת...
אלרגיה של העיניים
אלרגיה הינה תופעה שכיחה מאוד, שבה אנשים מגיבים בגירוי יתר לחומרים, כימיקלים או לחומרים מן החי, שרוב בני-האדם האחרים אינם סובלים מהם ולא מגיבים אליהם. אלרגיה יכולה להתפתח לאבקנים של צמחים מסוימים, לאוכל...
1
דלקת של הלחמית
דלקת הלחמית הינה מצב הנובע לרוב מהתפתחות זיהום, בדרך כלל על ידי וירוס או חיידק, למרות שדלקות אלו עלולות להתפתח גם בהקשר לאלרגיות, למשל אלרגיות לטיפות עיניים, או לפריחה בתקופת האביב.דלקות לחמית זיהומיות...