חור מקולרי - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

חור מקולרי

חור מקולרי, הנקרא גם חור במרכז המקולה (Macular hole), הינו מצב שבו מופיע חור  ברשתית של העין, במרכז הראיה. מצב זה פוגע באופן קשה בחדות הראיה בעין זו מכיוון שעיקר הראיה נשען על האזור הקטן שמכונה מרכז הראיה או המקולה. הסיבה לחור הינו קרום (ממברנה) עדין ושקוף הצומח על פני הרשתית, קרום שמתכווץ ומושך את הרשתית באופן שהאזור החלש (הדק) ביותר ברשתית נקרע בסופו של דבר, ונוצר חור.

ישנה אפשרות לטפל בחור מקולרי, כשהטיפול היחיד שעוזר הינו ניתוח. בניתוח מקלף המנתח את הקרום מעל פני הרשתית בזהירות רבה, וכאשר מוסר הקרום ישנה נטיה לחור להיסגר לאט לאט, בתקווה לשיפור בראיה.

לא כל חור מקולרי ישתפר באמצעות ניתוח, ולכן חשובה הבדיקה הטרום-ניתוחית בכדי להחליט אם יש טעם לנתח, או לחליפין להשאיר את המצב כפי שהוא, באותם מקרים שאין צפי לשיפור בעקבות ניתוח. ככלל, ככל שהחור ישן יותר וגדול יותר, כך קטנים הסיכויים לשיפור בעקבות הניתוח (לחור טרי וקטן הסיכויים הגבוהים ביותר לשיפור ראיה בעקבות הניתוח).

יתוח זה מבוצע על-ידי מנתח רשתית.

תמונה של חור מקולרי (מסומן בחיצים)
בתמונה זאת ניתן להתרשם מחור מקולרי גדול (מסומן בחץ לבן) ומסביבו טבעת צהבהבה של רשתית בצקתית (מסומן בחץ שחור). רשתית בצקתית ומורמת מאפיינת את שולי החור המקולרי. בצד השמאלי של התמונה ניתן לראות רשתית צלקתית ובמרכזה כתם שחור.
תמונה של רשתית המראה חור מקולרי גדול (מסומן בחץ)
תמונה של רשתית המראה חור מקולרי גדול (מסומן בחץ)
תמונה של הקוטב האחורי של העין מדגימה חור מקולרי: חור ברשתית שמערב את מרכז הראיה (מסומן בחץ)תמונה של הקוטב האחורי של העין מדגימה חור מקולרי: חור ברשתית שמערב את מרכז הראיה (מסומן בחץ)
תמונה זו של הקוטב האחורי של העין מדגימה חור מקולרי (חור מלא העובר דרך כל שכבות הרשתית). גבול החור מסומן בחץ הלבן. חור זה ברשתית מערב את מרכז הראיה (האזור האדמדם המעט יותר כהה במרכז החור) ולכן הפגיעה שהוא גורם לראיה משמעותית ביותר.
תמונה המדגימה היטב חור מקולרי, ומסביבו נוזל שחדר מתחת לשולי הרשתית שמסביב לחור (חיצים שחורים)
תמונה המדגימה היטב חור מקולרי, ומסביבו נוזל שחדר מתחת לשולי הרשתית שמסביב לחור (חיצים שחורים).
בדיקת OCT ברזולוציה גבוהה מדגימה חור מקולרי (מסומן בחץ) ובשולי החור ניתן להתרשם מרשתית מעובה (בצקתית)
בדיקת OCT ברזולוציה גבוהה מדגימה חור מקולרי (מסומן בחץ) ובשולי החור ניתן להתרשם מרשתית מעובה (בצקתית).
הדמייה של הרשתית המדגימה "חור מקולרי"
הדמיית OCT של שכבות הרשתית. ניתן לראות בהדמיה התלת-מימדית ממצא של "חור מקולרי", שהינו חור בעובי מלא ברשתית באיזור החשוב ביותר לראיה. במקרים אלו ניתן לעיתים לנתח את העין ובמקרים מסויימים מתאפשר לסגור את החור, אולם, אין וודאות האם הראיה תשתפר בעקבות הניתוח, או לא. הסיכוי לשיפור קשור לגורמים רבים, ביניהם גודל החור, ומשך הזמן שעבר מאז הופעת החור המקולרי.
הדמייה תלת-מימדית של חור מקולרי (חור ברשתית הממוקם בדיוק במרכז הראיה)
הדמייה תלת-מימדית של חור מקולרי (חור ברשתית הממוקם בדיוק במרכז הראיה). ההדמייה בוצעה באמצעות מכשיר OCT.
תמונה בשחור-לבן המדגימה חור מקולרי הנראה שחור, במרכז התמונה. צילום זה בוצע כחלק מסדרת צילומים במהלך בדיקת פלורסצאין
תמונה בשחור-לבן המדגימה חור מקולרי הנראה שחור, במרכז התמונה. צילום זה בוצע כחלק מסדרת צילומים במהלך בדיקת פלורסצאין, המשמשת להדגים מחלות רשתית, ובפרט מחלות שבהן יש דלף מכלי-דם של הרשתית. חור מקולרי הינו בעיה קשה, וניתן לטפל בו רק בעזרת ניתוח.
צילום פלורסצאין המדגים חור מקולרי המודגם ככתם לבן במרכז המקולה
צילום פלורסצאין המדגים חור מקולרי המודגם ככתם לבן במרכז המקולה (מסומן בחץ). חור זה פוגע קשות בראייה, ובדיקות כגון זו מספקות אינפורמציה חשובה לרופא לגבי האם יש טעם (ותקווה) בניתוח שינסה לסגור את החור ובעקבות כך לשפר את הראיה בעין זו שכעת הראייה בה נמוכה ביותר.
 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית