חסימה של סעיף של עורק הרשתית המרכזי (BRAO) - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

חסימה של סעיף של עורק הרשתית המרכזי (BRAO)

אוטם (חסימה) של סעיף (אחד הפיצולים) של העורק המרכזי המזין את הרשתית גורם לפגיעה באותו החלק של הרשתית שמוזן ע"י הסעיף שנחסם. באותו חלק של הרשתית נגרמת פגיעה קשה ובלתי הפיכה. במידה והחסימה נמשכת כ- 90 דקות הנזק הופך לבלתי הפיך.

המטופל ירגיש בכתם גדול שמכסה חלק משדה הראיה בעין אחת, כתם קבוע שהופיע פתאום (לא היה אתמול). אוטמים אלו נגרמים ע"י תסחיפים (אמבוליות) שמגיעים לרוב מהעורק הצווארי (הקרוטיד), ולעיתים רחוקות יותר מהלב עצמו.

מצב זה מחייב הגעה מהירה לחדר מיון, אם כי במחלה ספציפית זו אין הרבה שניתן לעשות כדי להפוך את רוע הגזירה. אם זאת חשוב מאוד לומר שעד שלא מגיעים לחדר-מיון ונבדקים על רופא עיניים אין דרך לדעת מה הגורם, ולכן מכיוון שישנם גורמים שניתן יותר בקלות לרפא, וכאלו שקשה יותר, חובת המטופל להגיע כמה שיותר מהר לחדר מיון כשהואהיא חשים בירידת ראיה קשה באחת העיניים, בפרט אם זה הופיע באופן פתאומי או מהיר יחסית.

לעיתים העורק שנסתם הינו העורק הראשי (גזע העץ) ולא רק אחד הענפים, מצב היוצר פגיעה קשה ברשתית כולה, ואבדן ראיה קשה ובלתי הפיך בעין זו. מצב זה נקרא חסימה של  עורק הרשתית המרכזי (CRAO).

תסחיף (אמבוליה) בתוך כלי-דם
תסחיף (אמבוליה) בתוך כלי-דם עורקי (נראה בבירור, מסומן בחץ) ומשמאלו שטח נרחב של הרשתית שעבר נמק (טרומבוזה, אוטם) ולכן נראה לבן (חיוור מחוסר אספקת דם).
 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית