חסימה של עורק הרשתית המרכזי (CRAO) - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

חסימה של עורק הרשתית המרכזי (CRAO)

אוטם (חסימה) של העורק המרכזי המזין את הרשתית גורם לפגיעה קשה ובלתי הפיכה  לראיה בעין שבה נסתם כלי-דם חיוני זה. חסימה מלאה הנמשכת 90 דקות מביאה למוות של תאי עצב ברשתית, ובפרט במקולה (מרכז הראיה), ולכן אוטם של הרשתית גורם לפגיעה קשה ביותר ובלתי הפיכה בראיה. אפשר להשוות מצב זה לאירוע מוחי, שהרי הרשתית הינה שלוחה של המוח ולכן אוטם של הרשתית כמוהו כאוטם של רקמת המוח.

אוטמים אלו נגרמים ע"י תסחיפים (אמבוליות) שמגיעים לרוב מהעורק הצווארי (הקרוטיד), ולעיתים רחוקות יותר מהלב עצמו.

מצב זה מחייב הגעה מהירה לחדר מיון, אם כי במחלה ספציפית זו אין הרבה שניתן לעשות כדי להפוך את רוע הגזירה. אם זאת חשוב מאוד לומר בהקשר לפגיעה קשה בראיה- עד שלא מגיעים לחדר-מיון ונבדקים על רופא עיניים אין דרך לדעת מה הגורם, ולכן מכיוון שישנם גורמים שניתן יותר בקלות לרפא, וכאלו שקשה יותר, חובת המטופל להגיע כמה שיותר מהר לחדר מיון כשהוא\היא חשים בירידת ראיה קשה באחת העיניים, בפרט אם אירעה באופן פתאומי או מהיר יחסית.

לעיתים העורק שנסתם איננו העורק הראשי (גזע העץ) אלא אחד הענפים, מצב היוצר פגיעה קשה רק בחלק מהרשתית. מצב זה נקרא חסימה של סעיף של עורק הרשתית המרכזי (BRAO).v

צילום של רשתית הנראית בריאה. כלי-הדם הורידיים נראים מעט מפותלים יותר מכרגיל
ראשית, אראה לכם תמונה תקינה של קרקעית העין (הרשתית) באדם בריא.
אוטם של העורק הראשי ברשתית
תמונה זאת מראה מצב שבו העורק הראשי (המוביל חמצן לרשתית) נחסם, מצב הגורר פגיעה אנושה בעין. החץ הלבן מצביע על איזור מרכז הראיה (המקולה, הפוביאה), ואילו החיצים השחורים מצביעים על עורקיקים שמראים איזורי חסר בזרימת הדם.
אוטם של עורק הרשתית המרכזי של העין
תמונה עגומה זאת מדגימה אוטם של עורק הרשתית המרכזי בעין, מצב שהוא בעצם "שבץ מוחי" של הרשתית. ניתן לראות במרכז התמונה נקודה כתומה, ומסביבה טבעת רחבה של בצקת לבנבנה (חלבית) במראה: זהו האיזור שעבר את האוטם. לרוב, אחרי אירוע כה קשה, עין זו לא תראה עוד, והינה עיוורת.
 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית