חידוש בתחום הטיפול במחלת הגלאוקומה: עדשה טיפולית חדשה פותחה ע”י דר’ איתן בלומנטל עוד בהיותו בבית-החולים הדסה, עדשה המסייעת בטיפול בחולים העוברים טיפול לייזר לאחר ניתוח גלאוקומה.

בעקבות מחקר שנערך ע”י ד”ר איתן בלומנטל שהביא לפיתוח העדשה, החל ייצורה של העדשה הטיפולית החדשה על-ידי חברה אמריקאית המתמחה בייצור של ציוד אופטי דיאגנוסטי וטיפולי עיניים. מאמר שהתפרסם לאחרונה בספרות אופתלמולוגית הדגים את היתרונות הקיימים בשימוש בעדשה זו לאחר ניתוחי טרבקולקטומיה. העדשה מותגה תחת השם: “Volk Blumenthal suturelysis lenses“.

Volk Blumenthal Suturelysis lens
Volk Blumenthal Suturelysis lens

מחלת הגלאוקומה, שמכונה גם “העיוורון השקט” מטופלת על ידי הורדת הלחץ התוך עיני. באותם מקרים שבהם טיפול תרופתי וטיפול לייזר אינם מספיקים, מופנה החולה לניתוח גלאוקומה, ניתוח שבו מיצר המנתח פתח ניקוז לשחרור עודף נוזלי העין, וכך ניתן להשיג ירידה משמעותית בלחץ התוך עיני.

במהלך הניתוח משתמש המנתח בתפרים עדינים כדי לווסת את גודל פתח הניקוז, ובכך לקבוע בדיוק רב את ההתנגדות לזרימה. תפרים אלו הינם כה דקים עד כי 10 תפרים המונחים במקביל ייצרו “חבל” שעוביו פחות מעובי שערה.

לאחר הניתוח, קיימת ביידי המנתח האפשרות לשפר את הצלחת הניתוח על ידי חיתוך הדרגתי של תפרים אלו. אולם, מכיוון שהתפרים נמצאים בעומק הרקמה, אין אפשרות להגיע אליהם ללא ניתוח נוסף. כדי להתגבר על בעיה זו משתמשים מנתחי הגלאוקומה בקרן לייזר חזקה המסוגלת לחדור דרך הרקמה ולחתוך את התפרים העמוקים. אולם, לעיתים קרובות אין למנתח יכולת לאתר את התפרים בעומק הרקמה כדי לחתוך אותם באמצעות הליזר. “ישנם מקרים שבהם עומד המנתח מול מצב מתסכל שבו לא קיים ב”ארגז הכלים” שלו פתרון אלגנטי לבעיה כירורגית מסוימת. כך מצאתי את עצמי כמו גם שאר מנתחי הגלאוקומה, מול מצבים שבהם לא מתאפשר למקם ולראות את אותם תפרים עמוקים, ללא ניתוח חוזר”. אמר ד”ר איתן בלומנטל.

לדבריו “מצב זה הביא אותי לחשוב על פתרונות בלתי שגרתיים כדי לשפר את היכולת להתבונן עמוק יותר לתוך הרקמה ובמקביל לאפשר לקרן הלייזר לחדור לעומק הרקמה בעוצמה ובריכוז מקסימליים. התוצאה הייתה פיתוחה של העדשה הטיפולית החדשה שמשפרת את היכולת להתבונן עמוק יותר לתוך הרקמה”. אמר ד”ר בלומנטל.

ספרות:

Khouri AS, Forofonova TI, Fechtner RD. Laser suture lysis through thick blebs using the Blumenthal lens. Archives of Ophthalmology 2006;124(4):544-545.

המאמר כקובץ PDF

גלאוקומה וקטרקט:
www.glaucoma.org.il

ניתוח

אבחנה

אתר זה נכתב ע”י פרופ’ איתן בלומנטל. באתר תמצאו אינפורמציה מעמיקה על האבחון והטיפול בגלאוקומה ובקטרקט. האינפורמציה באתר איננה תחליף לייעוץ רפואי.

פוסט קשור

Surgery-RAMBAM
אור בקצה הראיה - מגזין אדם
בעבר חולי גלאוקומה חיו תחת איום נורא: עיוורון. אך טיפולים חדשניים שפותחו בעשור האחרון מתמודדים בהצלחה עם פגיעתה של המחלה, שזכתה לכינוי “הגנב השקט של הראייה”. הכאבים העזים בעינה השמאלית הטרידו...
Calcalist-Article
רופאים עם גבולות - כלכליסט
עוד ועוד רופאים מתעקשים לדבוק בבתי החולים הציבוריים ומסרבים לקבל חולים במסגרת פרטית. עשרה מהם, מנהלי מחלקות בעלי שם, מסבירים למוסף כלכליסט שהם עושים את זה בשם המצפון, בשביל הסיפוק, מתוך אחריות ולמרות הוויתור...
 קטרקט בגיל 102 - מגזין אדם
ניתוח קטרקט, גם בגיל 102
האם ישנו גיל שמאוחר מדי מכדי לבצע ניתוח קטרקט? אחד המקרים המעניינים יותר שטופלו לאחרונה במחלקת עיניים ברמב”ם, הוא זה של מוחמד עוואד, בן 102 מטמרה. בשנים האחרונות עוואד מצא את עצמו מוגבל בגלל ראייתו,...
פרופ' בלומנטל מתעד את פרטי הניתוח בסיומו
פרופסור בלומנטל עובר לרמב"ם
newspaper
מן העיתונות - שונות
קטעי עיתונות מבית מדרשו של פרופ’ איתן בלומנטל, שנאספו עם השנים. מקומון "ירושלים" New Products, EuroTimes (A publication of the European Society of Cataract and Refractive Surgery)...