גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | האם קטרקט יכול לחזור שנית? ואם לא, מהו קטרקט משני?

האם קטרקט יכול לחזור שנית? ואם לא, מהו קטרקט משני?

ניתוח הקטרקט הינו הניתוח השכיח ביותר המבוצע כיום בעולם. רובנו, או אף כולנו, נזדקק לו אם רק נחיה מספיק שנים. חולים רבים שואלים אותי: "האם קטרקט יכול לחזור בשנית?". התשובה הינה חד-משמעית, לא!

אם כך מהו קטרקט משני?

ובכן, בניתוח קטרקט הרופא המנתח מפורר ושואב את העדשה העכורה מתוך העין, ומחליף אותה בעדשה מלאכותית שקופה לחלוטין שתחזיק לפחות למאה השנים הבאות, כך שמובטח לחולה שעדשה מלאכותית זו לא תהפוך לעכורה, אף לא בעתיד הרחוק. עדשה מלאכותית זו מושתלת בתוך הקרום שציפה את העדשה המקורית שהוצאה. קרום זה נקרא בשפה המקצועית "קופסית העדשה".

שאריות מיקרוסקופיות של תאי עדשה תמיד נשארים דבוקים לדופן הפנימית של הקרום. לעיתים מתעוררים תאים אלו ומחליטים לגדול, וזאת בניסיון למלא את חלל הקופסית שהתרוקן. ניסיון זה הינו חסר סיכוי, מכיוון שאין ביכולתם של תאים אלו לשחזר את העדשה המקורית שהוצאה. תאים בודדים אלו גדלים על-פני הדופן האחורית של אותו הקרום (הקופסית), ועלולים לגרום כתוצאה מכך להתעכרות של אותו הקרום, דבר המטשטש במקצת את הראיה. הגדילה של אותם תאים על-פני הקופסית האחורית איננה קטרקט במובן האנטומי של המילה, אולם בגלל הטשטוש שמופיע שנית אחרי ניתוח קטרקט נהוג לכנות מצב זה, בשפה העממית, בשם "קטרקט משני".
למזלנו, אין צורך בניתוח חוזר כדי להסיר עכירות משנית זו, מכיוון שקיים טיפול לייזר אלגנטי ופשוט הפותר את הבעיה לתמיד.

לסיכום, חלק מחולי הקטרקט יחזרו לרופא העיניים כדי לעבור פרוצדורה המבוצעת בלייזר, שמטרתה לנקות את העכירות שגדלה על-פני קופסית העדשה. טיפול לייזר זה נקרא בשפה המקצועית: "קפסולוטומיה" (וגם: קפסולוטומי, קאפסולוטומי, קאפסולוטומיה), ויש המכנים אותו בשפה עממית: הסרה של: "קטרקט משני" (וגם קטרקט חוזר או קטרקט שני).

בסרטי הוידאו הבאים תוכלו לצפות בפרופ' בלומנטל מסביר על:
אירידוטומי- מי זקוק לטיפול לייזר זה? (וידאו של 2 דקות)
אירידוטומי- מה קורה ביום בו תעברו את טיפול הלייזר (וידאו של 6 דקות) 

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית