גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | השתלת קרנית

השתלת קרנית

בחולים שלהם התפתחה עכירות בקרנית, המהווה מחסום לראיה תקינה באופן משמעותי, יש כיום אפשרות להציע ניתוח להחלפת הקרנית, שהינו ניתוח השתלה.
עד לפני 20-30 שנים, היה קשה מאוד לבצע ניתוח זה בהצלחה. אולם שיפורים משמעותיים בעשרות השנים האחרונות הן מבחינת הטכניקה הניתוחית, שימור הרקמה להשתלה ותרופות שמלוות את החולה במהלך ההשתלה ובתקופה שאחריה, הביאו את הרפואה למצב הנוכחי שבו כיום מבוצעות השתלות קרנית רבות, ויחסית בהצלחה רבה.
זהו ניתוח מורכב שבו מוצאת הרקמה העכורה של החולה ומוחלפת בקרנית שקופה שנלקחה מאדם שנפטר. אנו שומרים את האופציה לבצע ניתוחים אלו רק בחולים שלהם פגיעת קרנית קשה ביותר, המצדיקה את הסיכון שבניתוח השתלה שכזה. כיום מבוצעות השתלות רבות על-ידי רופאי עיניים שהתמחו במחלות קרנית. לדוגמא, במחלקת עיניים במרכז הרפואי רמב"ם, מבוצעות למעלה מ- 100 השתלות קרנית מדי שנה.

מי מתאים לניתוח השתלת קרנית?

מדובר בחולים שסה"כ למעט הקרנית, העין שלהם בריאה ולכן קיים פוטנציאל ראיה טוב, אך מאידך הקרנית העכורה אינה מאפשרת להם לראות דרך עין זו אלא בטשטוש רב. התקווה היא שהחלפת הקרנית לקרנית בריאה ושקופה תשפר במידה משמעותית את איכות הראיה בעין זו.
מדובר בניתוח מורכב וארוך יחסית, שבו מנתח מומחה תופר את הקרנית החדשה בחלל שנשאר אחרי שהוצאה הקרנית העכורה של החולה. לאחר הניתוח יש צורך לקחת תרופות רבות, וקיימים אחרי ניתוח כזה סיכונים וסיבוכים מסוימים כמו אחרי כל ניתוח עיניים גדול, ובפרט ניתוח שבו מושתלת רקמה מאדם אחר. עם זאת, ניתוח השתלת קרנית משול בעיני לנס, זו טכניקה כירורגית שבעצם מאפשרת לעשות את מה שעד לפני שנים לא רבות היה בלתי אפשרי לחלוטין. קיימים ברפואת עיניים ניתוחים רבים המשולים לנס, וביניהם ניתוחי גלאוקומה וקטרקט, שעד לפני שנים לא רבות כל-כך לא היה ניתן לבצעם במיומנות ובשיעורי ההצלחה המתאפשרים כיום.

ניתוח השתלת קרנית היה בעצם ניתוח העיניים הראשון שבו מועברת רקמה מאדם לאדם. אחריו נוספו ניתוחים נוספים ואנו מקווים שעם השנים יתאפשר יותר ויותר לתקן מחלות ובעיות בעיניים בדרכים שונות, כולל השתלה של רקמות וטכניקות ניתוחיות הולכות ומשתכללות.
חולים המיועדים להשתלת קרנית נמצאים במעקב במרפאות קרנית שונות, כולל במרכז הרפואי רמב"ם. ברגע שמתאפשר למצוא קרנית המתאימה להשתלה, חולים אלו יוזמנו בדחיפות עוד באותו היום לבית החולים על מנת להתחיל את תהליך ניתוח ההשתלה.

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית