קטרקט הינו מצב שכיח למדי בגיל המבוגר. ניתן לומר בביטחון כי כל אחד מאיתנו יפתח קטרקט אם יחיה מספיק שנים. מתי מתחיל הקטרקט? ובכן, השינויים הראשוניים מופיעים כבר בגיל 40 (כן, ארבעים), אולם לרוב לוקח עוד כ- 25-30 שנים נוספות עד שהקטרקט מבשיל לנקודה שבה ימליץ הרופא על ניתוח.

קטרקט מתקדםהגיל הממוצע שבו הקטרקט מגיע לשלב שבו הוא מצדיק ניתוח (מה שנקרא בשפה המקצועית שהקטרקט “בשל לניתוח”) הוא בסביבות 65-75. נשאלת השאלה, אם אדם מסויים היה בר- (או בת-) מזל בכך שהקטרקט החמיר אצלואצלה רק בגיל 90, האם אמליץ לבצע ניתוח קטרקט גם בגיל 90, 95, ומה לגבי 100 ויותר?

תשובתי הינה כי מבחינת העין אין מניעה לבצע את הניתוח גם בגיל המבוגר מאוד. המגבלה היחידה כמעט הינה שהחולה יהיה נייד במידה כזאת שיוכל להגיע לבית-החולים לניתוח ולביקורות שלאחר הניתוח.

לא אחת פונים אליי בשאלה “האם לא עדיף כבר לוותר על הניתוח בגיל כה מבוגר, שהרי האדם כבר לא במיטבו”. כתשובה אציין כי דווקא אותם אנשים מבוגרים לרוב אינם ניידים במיוחד (לא תמצאו אותם על חוף הים או על פסגת האלפים), וקרוב לוודאי שהם מבלים את עיקר זמנם בקריאה, צפייה בטלוויזיה ואירוח בני-משפחה בחדרם. דווקא כדי לשמר את הפעילויות האלו, חשוב מאוד לשמור על איכות ראייתם, ואף לשפר אותה במידת האפשר. אם ישנו סיכוי שניתוח קטרקט בגיל 95 יוכל להחזיר ראייה שתאפשר קריאה לאדם שכבר שנים נמנע מקריאה (למעט הכותרות הגדולות של העיתונים היומיים), אין לי ספק ששווה להציע אפשרות זאת לאותו האדם, ולתת לו לקבל את ההחלטה הסופית.

במידה ואתם מכירים אדם קרוב לכם שטוען בתוקף כי “כבר אין מה לקרוא בעיתונים, ושגם בטלוויזיה כבר לא משדרים שום תוכנית ששווה לראות”, אדם שעד לפני מספר שנים היה פעיל ביותר, סקרן ומעורה בסובב אותו, כדאי לשאול את עצמכם שתי שאלות: ראשית, האם יתכן וזו דרכו להסתיר (מהסביבה ומעצמו) פגיעה קשה בראייה ואובדן הדרגתי של היכולת לקרוא, למשל עקב קטרקט. קטרקט הינה הסיבה השכיחה ביותר להחלשות הראיה בגיל מבוגר, ולמזלם של המטופלים, כאשר מדובר בקטרקט ניתן בסבירות גבוהה לשפר את ראייתם בעזרת ניתוח. מנגד, רצוי גם לוודא שלא מדובר במצב של דיכאון, שאף הוא אינו נדיר בגילאים המבוגרים. הסיבה שהזכרתי שתי מחלות שכיחות אלו (קטרקט ודיכאון) הינה מכיוון שבשתיהן ניתן לטפל כיום יחסית בקלות, וברוב הגדול של המקרים להצליח להביא לשיפור משמעותי באיכות החיים של המטופל.

בניתוח קטרקט, המבוצע כיום (לרוב דרך חתך קטן וללא תפרים), המנתח יוציא מהעין במהלך הניתוח את העדשה העכורה, ובמקומה ישתיל עדשה מתקפלת שקופה לחלוטין. שיפור השקיפות של לעין, מביא לכך שחדות הראייה משתפרת משמעותית. טכניקת הניתוח השתפרה פלאים בשנים האחרונות, וכיום ניתן להציע פתרונות גם לעיניים מורכבות הסובלות ממספר מחלות בו זמנית. במחלקת העיניים של המרכז הרפואי רמב”ם בחיפה לעיתים מטפלים באותו החולה (ולעיתים אפילו באותה העין) מספר רופאי עיניים כצוות, כאשר כל אחד מטפל (ולעיתים מנתח) את אותן מחלות שבהן הוא המומחה בתחום.

לסיכום, קיימות מספר מחלות עיניים של הגיל המבוגר המאופיינות בפגיעה בראייה, עד כדי אובדן היכולת לקרוא. הקטרקט הוא אחד הגורמים העיקריים לפגיעה הדרגתית ואיטית בראיה של שתי העיניים מעל גיל 65. ניתן כיום להציע פתרון ניתוחי הנותן תקווה לשיפור משמעותי בראיה ובאיכות החיים לרוב הגדול של המנותחים הפונים אליי בתחום הגלאוקומה והקטרקט.

גלאוקומה וקטרקט:
www.glaucoma.org.il

ניתוח

אבחנה

אתר זה נכתב ע”י פרופ’ איתן בלומנטל. באתר תמצאו אינפורמציה מעמיקה על האבחון והטיפול בגלאוקומה ובקטרקט. האינפורמציה באתר איננה תחליף לייעוץ רפואי.

פוסט קשור

צילום של מנתח בזמן ניתוח עיניים- גלאוקומה
סיור בתוך חדר-ניתוח עיניים
בתמונות הבאות תוכלו להתרשם כיצד נראה חדר ניתוח במהלך ניתח עיניים. תתרשמו מהבגד הסטרילי שלובש המנתח, מהמיקרוסקופ שהינו פריט הציוד הגדל והיקר ביותר בחדר, ומעבודת המנתח שמושקע כולו בהתבוננות וריכוז לתוך המיקרוסקופ,...
קטרקט התחלתי מסומן בעזרת חיצים
למה לעבור ניתוח קטרקט
למי שעבר ניתוח קטרקט מוצלח, שאלה זו תישמע ברורה מאליה, אפילו תמוהה: בשביל לראות. אתחיל במספר עובדות: ניתוח קטרקט הינו הניתוח השכיח ביותר בעולם, ואחד הניתוחים עם אחוז הסיבוכים הנמוך ביותר. מעניין לומר...
פרופ' איתן בלומנטל בודק מטופל
אילו בדיקות עוברים לפני ניתוח קטרקט
מטופלים הפונים אליי בתלונה של ירידה בראיה עוברים במרפאתי סדרת בדיקות מקיפה במטרה לאבחן ביסודיות את הסיבה לירידה בראיה. קיימות סיבות אפשריות רבות כגון קטרקט, דימום בעין, מחלת רשתית, גלאוקומה, מחלת...
מנתח במהלך ניתוח קטרקט
קטרקט- האם מדובר בניתוח קשה?
חולים רבים שואלים את רופא העיניים שלהם אם מדובר בניתוח קשה. התשובה היא: “תלוי עבור מי”. עבור הרופא המנתח זהו ניתוח עדין ומדויק הדורש ריכוז רב וניסיון, ולעומת זאת עבור החולה הניתוח פשוט למדי....
ניתוח קטרקט- בשיטה החדשה לעומת הישנה - איור
מהלך ניתוח קטרקט
במהלך ניתוח הקטרקט המנתח יוציא את העדשה הטבעית העכורה מהעין וישתיל עדשה תוך עינית מלאכותית במקומה. כיצד יוציא המנתח את העדשה העכורה (הקטרקט) מהעין? ישנן שתי גישות בסיסיות להוצאת העדשה העכורה מהעין, בשלמות,...