כדורי דיאמוקס \ אורמוקס \ נפטזן - גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל | גלאוקומה וקטרקט, פרופ' איתן בלומנטל

כדורי דיאמוקס \ אורמוקס \ נפטזן

(Tablets: Diamox / Uramox / Neptazane)

מה התרופה עושה:
מורידה את הלחץ התוך עיני על-ידי הקטנת הפרשת הנוזל לעין. מכיוון שפחות נוזל תוך-עיני נוצר, הלחץ בתוך העין יורד.
כיצד לוקחים את התרופה:
כדורי דיאמוקס: כדור אחד, ארבע פעמים ביום
כדורי נפטזן: כדור אחד, שלוש פעמים ביום
קפסולות דיאמוקס: קפסולה אחת, פעמיים ביום
מהן היתרונות של תרופה זאת:
באותן עיניים שאינן מגיבות מספיק לשילוב של טיפות עיניים, ושאין יכולת (או שקיים סיכון מוגבר) לניתוח, ניתן לנסות לקבל ירידת לחץ נוספת על-ידי כדורים אלו.
לאיזו משפחת תרופות שייכת תרופה זאת:
מעכבי קרבוניק אנהידראז (carbonic anhydrase inhibitors).
מהן תופעות הלוואי:
תופעות לוואי נפוצות הן תחושת נימול (או חוסר תחושה) בכפות הרגליים והידיים וכן בחילה ועייפות (ירידה באנרגיה). תופעות לוואי רציניות ונדירות יותר הן דיכאון, אבנים בכליות, רמת אשלגן נמוכה בגוף ופגיעה בייצור כדוריות הדם האדומות.
אינפורמציה נוספת:
ככדור (לדוגמא דיאמוקס ונפטזן), מעכבי קרבוניק אנהידראז הם תרופה חזקה המשפיעה על כל חלקי הגוף. כדורים אלו שימשו, בעבר, כמשתנים (מגבירים את כמות השתן) לטיפול בלחץ דם גבוה, והם יכולים לגרום לשינויים במאזן הכימי (בריכוז המלחים) בדם, לכן בנוסף לרופא העיניים יש לעדכן את רופא המשפחה כי אתם מטופלים בכדורים אלו.
חולים רבים חווים חולשה וחוסר אנרגיה מטיפול זה, דבר הגורם לעיתים להפסקת הטיפול התרופתי בסוג זה של תרופה. ראוי לציין ולעודד כי פעמים רבות סימפטומים אלו מופיעים בצורה קשה יותר בשבוע ובחודש הראשונים ואז הולכים ומתמעטים בהדרגה עם הזמן. לפיכך, אם כדורים אלו מהווים חלופה לניתוח, יתכן שמשתלם לסבול את תופעות הלואי בתחילה, בתקווה שהם יעלמו בהדרגה או לכל הפחות יחלשו בעצמתם עם הזמן. מאידך, אין שום הגיון לסבול תופעות לוואי אלו שארית חייך אם ניתוח יכול למנוע את הצורך בהם. על הדילמות הללו נכון לשוחח עם הרופא עיניים המטפל בך.

כדורי אורמוקס טבליות אורמוקס

 השתלות שיניים    אביזרי בטיחות לבית